Solnedgang ved Rødungstøl Hotel, Norge 2026

Skirejse til Hallingdal

- den perfekte destination for din skolegruppe

Inkluderet i prisen

Dette er med i rejsen

  • Transport i langtursbus med vippesæder, køl, kaffemaskine, med mere
  • Færgeoverfart Stena Line Frederikshavn-Göteborg t/r
  • Fire overnatninger på Vats Fjellstue
  • Fem dages skileje
  • Fem dages liftkort
  • Adgang til stort fælleskøkken
  • Samlingslokale 24/7
  • Slutrengøring i forbindelse med afrejsen
  • Adgang til 24 timers nødtelefon
  • Bidrag til Rejsegarantifonden
  • Klimakompenseret transport

Dette er ikke med

  • Rejsefordikring
  • Forplejning

Indhent tilbud

Indhent tilbud på Skirejse til Ål i Hallingdal

Skirejse til Ål i Hallingdal

  • Ski

Derfor skal du vælge denne rejse

  • Mulighed for at have stedet for jer selv
  • Op til 180 sengepladser
  • Overskueligt skiområde med udfordringer til alle niveauer
  • Prøv kræfter med en af Norges sværeste slalompister

Rejsebeskrivelse

Velkommen til Ål i Hallingdal. En skirejse til Ål byder på en fantastisk beliggenhed, lige i hjertet af Vinterlandet Hallingdal. Hallingdal er ikke så kendt som andre skiområder i Norge, og det er en skam. Her kan I som skoleklasse få en fantastisk skitur, hvor I kan opleve alt det, som en skitur skal kunne, uden at være omgivet af en masse andre grupper. Det er et overskueligt område, som byder på udfordringer både for nybegynderen og den garvede skiløber. Med andre ord: det er en perfekt skidestination for skolegrupper.

Ål Skisenter ligger tæt på populære skiområder som Geilo og Hemsedal, men her kan I få det mere for jer selv. Bundstationen ligger i 566 meters højde, og der er mulighed for at komme helt op på 1040 meter på toppen. En skirejse til Ål i Hallingdal byder på velpræparerede alpinpister med forskellig sværhedsgrad. Både blå, grønne, røde og sorte pister står klar, og I kan godt glæde jer!

På en skirejse til Ål venter jer Ikke mindre end 15 kilometer alpinpister med nedfarter på hhv. 1300, 1200 og 1000 meter og en faldhøjde på mere end 450 meter. De eventyrlystne kan prøve kræfter med Svartebergløypa, der er kendt som en af Norges bedste slalompister, og som ofte bliver brugt til landsholdstræning.

Kort fortalt: En skirejse til Ål i Hallingdal er det perfekte udgangspunkt for en skirejse til skolegrupper. Uanset om den står på alpin, offpiste, slalom eller snowboard, så har Ål Skisenter det, der skal til.

I Ål kan I vælge at bo på fire forskellige lokationer – både på hotel, i en fjellstue og på et lejrsted, hvor I er helt i ét med naturen. Der er op til 180 sovepladser og mulighed for ski-in og ski-out.

Skal Ål Skisenter være destinationen for din næste skirejse med skolen? Vores rejsekonsulenter sidder klar til at tage imod din henvendelse.

Vis mere Vis mindre

Priseksempel med bus og færge
Pris per person ved 70 personer fra

3.145 kr.

Transportmuligheder: bus og færge

Klimakompenseret transport
Læs mere

Lad mig hjælpe med at skræddersy jeres rejse

8723 1248 kn@unitas.dk

Dette indhold er adgangskodebeskyttet. For at se det, indtast venligst din adgangskode nedenfor: